Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Dijital diş hekimliği, teşhis, planlama ve tedavi sırasında tamamen veya kısmen bilgisayar destekli cihazların, yöntemlerin ve teknolojinin kullanılması anlamına gelir.

Dijital diş hekimliği yöntemleri insan hatasını azaltıp, üretim hassasiyetini artırmak ve tedavi sürelerini kısaltmak amacıyla geliştirilmiş yöntemlerdir.

Basit bir dolgudan komplike implant tedavilerine, estetik planlamadan gülüş tasarımına, ortodontiden porselen kaplamalara kadar birçok uygulama artık dijital teknolojiler ve cihazlar kullanılarak yapılabilmekte.

Dijital yöntemlerin hız ve üretim hassasiyeti gibi avantajlarının yanında çok önemli bir avantajı da hastaya üretilen dolgu, kaplama, köprü, ortodonti plakları, gece plakları ve benzeri tüm uygulamaların üretim dataları veri tabanlarında saklanabilmekte ve bir gün herhangi bir nedenle tekrar üretilmesi gerektiğinde hastadan tekrar ölçü almadan aynı data ile üretim yapılabiliyor olmasıdır. Hatta hasta kliniğe gelemiyorsa, başka şehir veya ülkede ise, data online olarak gönderilebilmekte ve aynı data ile üretim hastanın olduğu ülkede yapılabilmektedir.

Bir başka avantajı da hastanın mevcut ağız durumu taranıp kaydedilebilmekte ve ileride yapılan yeni taramalar ile karşılaştırılabiliyor olmasıdır. Bu sayede aşınmalar, yer değiştirmeler ve benzeri değişikliklerin belirlenebiliyor olmasıdır.

Dijital Diş Hekimliği

Optik tarayıcılar, 3 boyutlu yazıcılar, CAD-CAM tasarım ve üretim cihazları, artırılmış gerçeklik teknolojileri kullanılan dijital teknolojilerin bazılarıdır.

Dijital Diş Hekimliği


İletişim Bilgileri

Takip Edin

İletişime Geçin

Please publish modules in offcanvas position.