Kemik Artırma (Kemik Ogmentasyonu)

Çene kemiğinin dişleri ve implantları tutan özel bölümüne alveolar kemik diyoruz. Kemik hacminin yetersiz olduğu, içine implantın yerleştirilemeyeceği durumlarda, eğer mümkünse alveolar kemik hacmini artırıcı ogmentasyon işlemleri yapılması gerekir. Halk arasında kemik tozu konması olarak bilinen bu işlemde çene kemiğinin bölgesine ve ihtiyaca göre farklı yöntemler kullanılır.

Kemik yükseltmede en çok kullanılan teknikler:

  1. Guided Bone Regeneration-GBR (Yönlendirilmiş Kemik Rejenerasyonu-YKR)
  2. Sinus Lifting (Sinüs Yükseltme)

Not: İhtiyaca göre başka teknikler de kullanılabilir.

Sinus Lifting (Sinüs Yükseltme)

1. Yönlendirilmiş Kemik Rejenerasyonu - YKR

İmplant yerleştirmek istediğimiz kemik bölgelerinde daha fazla kemiğe ihtiyaç olduğu durumlarda uyguladığımız bir yöntemdir. Amacımız genellikle yeterli kalınlıkta kemik elde etmektir. İlave kemiğin oluşmasını istediğimiz bölgeye yerleştirilen kemik tozları ve üzerine yerleştirilen koruyucu membran sayesinde gerekli iyileşme süresi sonunda tüm çiğneme kuvvetlerine dayanabilen yeni dokularımız oluşmuş olur. Eğer vaka uygunsa implantları da aynı anda yerleştirebiliriz.
Tüm tedavilerde olduğu gibi kişiye hangi yöntemin uygun olduğunu muayene eden hekimi belirlemelidir.

2. Sinus Lifting (Sinüs Yükseltme)

Üst çene arka bölge diş eksikliklerinde implant için yeterli kemik olmadığı durumlarda uyguladığımız yöntemlerden biri de sinüs yükseltme işlemidir.
Bu teknik çene kemiği içerisinde bulunan sinüs bölgesine kemik tozu yerleştirerek yeni kemik oluşumu sağladığımız bir yöntemdir.
Amacımız yerleştirmeyi planladığımız implantların boyuna uygun yükseklikte yeni kemik elde etmektir. Bunun için kemiğin yan duvarında açılan bir pencereden gerekli kemik tozu bölgeye yerleştirilir. Eğer vaka uygunsa implantları da aynı anda yerleştirebiliriz.
Gerekli iyileşme süresi sonunda tüm çiğneme kuvvetlerine dayanabilen yeni dokularımız oluşmuş olur.
Tüm tedavilerde olduğu gibi kişiye hangi yöntemin uygun olduğunu muayene eden hekimi belirlemelidir.

Kemik Artırma (Kemik Ogmentasyonu)

İmplant


İletişim Bilgileri

Takip Edin

İletişime Geçin

Please publish modules in offcanvas position.