Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş Beyazlatma Nedir?

Çeşitli nedenlerden dolayı sararmış ve rengi değişmiş olan dişlerin renginin açılması işlemine beyazlatma (bleaching) denir. Bu uygulama ile dişler daha beyaz ve daha ışıltılı bir görünüme kavuşur.

 

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Türleri Nelerdir?

 1. Ev Tipi Diş Beyazlatma:
  Size özel hazırlanan şeffaf plağın içine, hekimin vereceği beyazlatma ajanını yerleştirerek evde kendiniz uygularsınız.
 2. Ofis Tipi Diş Beyazlatma:
  Hekim tarafından klinikte bir dişe veya bütün dişlere uygulanır. Özel bir ışık kaynağı ile aktive olan beyazlatma ajanı, mutlaka hekim kontrolünde uygulanmalıdır.

 

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Tedavisi Nasıl Yapılır?

İşleme başlamadan önce hastada diş taşları varsa temizlenir ve beyazlatma tedavisine uygun ortam hazırlanır. Diş etleri özel bir koruyucu madde ile kaplanır. Bu işlemden sonra beyazlatma jeli dişlere sürülür ve beyazlatma işleminin başlaması için özel bir ışık  uygulanır. 45 dakikalık bir uygulama sonucunda istenilen beyazlığa kavuşulmuş olur.

 

Diş Beyazlatma Tedavisi Ne Kadar Sürer?

 • Ofis tipi beyazlatma 45 dakikada tamamlanır.
 • Ev tipi beyazlatma tedavisi günde 1-2 saatlik uygulama ile  1 veya 2 haftada tamamlanır.

 

Diş Beyazlatma Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Diş beyazlatma işlemi kesinlikle diş hekiminin kontrolü altında yapılması gereken bir işlemdir. Herkes için uygun değildir. Diş beyazlatmanın önerilmediği kişiler;

 • Beyazlatılacak dişlerinde çürük olan kişiler
 • 16 yaş öncesi hastalar
 • Hamile ve emziren anneler
 • Aşırı diş hassasiyeti olan kişiler

 

Dişlerim ne kadar beyazlar?

Beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra dişlerinizin eskisinden daha beyaz olacağının garantisini vermemiz mümkündür. Bununla birlikte unutulmamalıdır ki, beyazlatma sonucunda ulaşılan renk her bireyde farklıdır. Bu yüzden hekiminiz ile beklentilerinizi önceden konuşmalısınız.

 

Beyazlatılan Dişler Ne Kadar Süre Beyaz Kalır?

Bu süre kişinin ağız bakımı ve yeme-içme alışkanlıklarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Doğru bir ağız hijyeni ile etkisinin uzun yıllar devam ettiği klinik olarak kanıtlanmıştır. Süreyi uzatmak için çay, kahve, sigara ve benzeri renklendirici ajanları minimuma indirmek gerekir.

 

İnternette Satılan Ürünlerle Dişlerimi Beyazlatabilir miyim?

Bu amaca yönelik piyasada çok çeşitli ürünler vardır. Ancak bu ürünlerin güvenilirliği ve etkinliği konusunda yayınlanmış bilimsel çalışmalar mevcut değildir. Bu tip denetlenmemiş ürünlerle dişlerin beyazlatılmaya çalışılması diş sağlığına zarar verebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle diş beyazlatma işlemi mutlaka bu konuda deneyimli bir doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Estetik Diş Hekimliği


İletişim Bilgileri

Takip Edin

İletişime Geçin

Please publish modules in offcanvas position.