Porselen Lamina Veneerler

Porselen Lamina Veneerler, kişinin dişlerini ve gülüşünü güzelleştirmek amacıyla dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan çok ince porselen yapılardır. 0.1 mm’ye kadar inceltilebildiği için yaprak porselen veya kontak lens lamina olarak da isimlendirilirler. Bu yöntem ilk defa 1928 yılında Hollywood yıldızlarının film çekimlerinde kullanılmıştır. Zamanla gelişen yeni nesil teknolojiler sayesinde günümüzün en popüler estetik diş hekimliği uygulaması haline gelmiştir.

Porselen Lamina Veneer

Porselen Lamina Veneerler ile dişlerdeki hafif çapraşıklıklar, beyazlatma ile düzeltilemeyecek renk bozuklukları, diastema dediğimiz dişler arasındaki geniş boşluklar, dişlerde zamanla oluşan kırık, çentik ve aşınma gibi bozukluklar veya doğuştan gelen bazı düzensizlikler çok kısa bir sürede düzeltilebilir.

Porselen Lamina Veneerler ile tek bir dişin estetiği düzenlenebileceği gibi, tam bir gülüş tasarımı da yapılabilir.  Bu çalışmada kişinin yüzü, ten rengi, cinsiyeti, yüzündeki bazı anatomik noktalar analiz edilerek kişiye özel bir tasarım yapılır. Eskiden bu analizler tamamen hekimin gözlemi ve sübjektif değerlendirmeleri ile yapılmakta iken, artık günümüzde özel tasarım programları kullanılmaktadır.

 

Porselen Lamina Veneerler ile Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital yöntem, tedavinin tamamının veya bir kısmının bilgisayar destekli uygulamalarla yapılması anlamına gelir. Hem tedavi öncesi planlama aşaması, hem de tedavi aşamaları dijital yöntemler ile yapılabilir.

Planlama aşamasında bilgisayarda kişiye özel üç boyutlu bir tasarım hazırlanır. Bu tasarımı estetik ve fonatik açıdan kişinin ağzında prova etmek amacıyla kişinin dişlerinde hiçbir değişiklik yapmadan uygulanabilen mock-up çalışması yapılır.

Kopya dişler olarak da adlandırabileceğimiz mock-up çalışması ile yeni gülüşünüzün nasıl olacağını önceden görerek karar verebilirsiniz.

Bu aşamada henüz kişinin kendi dişlerinde hiçbir çalışma yapılmadığı için, kişi prova edilen yeni tasarımı beğenmezse tedaviye hiç başlamadan vazgeçebileceği gibi, tedavinin sonucunu görerek içi rahat bir şekilde tedaviye başlama kararı da verebilir.

Bu aşamadan sonra bir kopyası ağızda denenen ve tasarımı onaylanan porselen lamina veneerler, bilgisayar destekli tasarım ve üretim yöntemleri ile hızlı bir şekilde üretilerek ağza uygulanır.

Porselen Lamina Veneer
Porselen lamina veneerler zararlı mıdır?

Porselen Lamina Veneerler dişlerde çok az bir pürüzlendirme ile, veya bazı durumlarda dişlerde hiç aşındırma yapmadan uygulanabildiği için dişlere zararı olmayan bir uygulamadır.

Porselen lamina veneer tedavisi ne kadar sürer?
Porselen lamina veneerlerin ömrü kaç senedir?
Porselen lamina veneerler ile doğal diş gibi hissedilir mi?
Porselen lamina veneer ile porselen kronlar arasında ne fark vardır?
Porselen lamina veneerler renklenir mi?
Porselen lamina veneer tedavisi sırasında acı hissedilir mi?
Porselen lamina veneerler ekstra bakım gerektirir mi?
Porselen lamina veneerler kimlere uygulanmaz?

Estetik Diş Hekimliği


İletişim Bilgileri

Takip Edin

İletişime Geçin

Please publish modules in offcanvas position.